Jak skutecznie zlikwidować niedobór boru u roślin?
Skuteczną metodą na poprawę wielkości i jakości plonu jest dokarmianie dolistne. Jego najważniejszym zadaniem jest dostarczanie roślinom niezbędnych do ich prawidłowego wzrostu i rozwoju składników pokarmowych. Ważnym mikroelementem jest bor. Dla upraw ma on duże znaczenie, spełnia bowiem istotne funkcje w zachodzących w nich procesach metabolicznych. Jak zatem uzupełnić niedobór boru u roślin?
Po czym poznać niedobór boru u roślin?
Ważnym mikroskładnikiem dla roślin jest bor, dlatego istotne jest nawożenie dolistne preparatami zawierającymi w składzie ten pierwiastek. Niedobór boru u roślin najczęściej objawia się:
- zahamowaniem ich wzrostu,
- zamieraniem stożków wzrostu korzeni,
- deformacją młodych liści i owoców,
- chlorozami starszych liści,
- nekrozami na krawędziach i końcówkach liści.
W celu zapobiegania niedoborom boru u roślin stosujemy nawóz dolistny. Aplikując nawóz z borem, uwagę należy zwrócić na dawkowanie oraz na termin i warunki, w jakich należy wykonać oprysk.
Jakim uprawom najczęściej brakuje boru?
Nawozy dolistne zawierające bor wpłyną korzystnie na prawidłowy wzrost organów wegetatywnych. Niedobór boru u roślin w różnym stopniu oddziałuje na rozwój poszczególnych różnych gatunków. Jednak szczególnie widoczny może być niedobór:
- niedobór boru w rzepaku,
- niedobór boru w pomidorach,
- niedobór boru w kukurydzy,
- niedobór boru w truskawce,
- niedobór boru w buraku cukrowym,
- niedobór boru w ziemniakach.
Aby zapobiec niedoborom tego pierwiastka, stosuje się dokarmianie dolistne. Bor jest bowiem jednym z najbardziej deficytowych mikroelementów w glebach Polski. Ponadto jego mobilność w roślinach jest bardzo ograniczona.
Niedobór boru u roślin – skutki
Najważniejsze skutki niedoboru tego pierwiastka u roślin to zahamowanie wzrostu i rozwoju roślin. Innym skutkiem będącym w niedoborze boru jest obumieranie stożków wzrostu pędów i korzeni roślin uprawnych. Niezastosowane w odpowiednim terminie nawozy z borem mogą prowadzić do spadku zawartości tego mikroelementu w roślinach, co może przyczynić się do utraty sztywności ścian komórkowych. Warto więc postawić na nawożenie dolistne, uwzględniając nawozy wieloskładnikowe z borem.
Bor dla roślin – jak go skutecznie dostarczyć?
Najlepszym sposobem na dostarczenie boru roślinom jest nawożenie dolistne. Wybrać należy nawóz z borem, którego zastosowanie wpłynie korzystnie na jakość plonu. Zastosowany w odpowiednim terminie i dawce nawóz dolistny zawierający w składzie bor wpłynie korzystnie na zachodzące w roślinach procesy biochemiczne. Opryski roślin preparatami z borem wpływają również na ich wzrost i rozwój. Łączący się ze związkami organicznymi bor odpowiada za budowę ścian komórkowych roślin, stymulując rozwój łańcuchów celulozowych.
Jak stosować nawozy z borem?
Nawozy dolistne zawierające bor dla roślin należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta, które znaleźć można na etykiecie preparatu. O efektywności wykonania zabiegu decyduje zwłaszcza termin zastosowania nawozów z borem oraz warunki pogodowe, w tym temperatura stosowania. Ważne jest również odpowiednie przygotowanie cieczy roboczej.
Termin stosowania nawozów z borem
Warunkiem uzyskania satysfakcjonujących plonów jest odpowiednio dobrane do bieżących potrzeb roślin uprawnych nawożenie dolistne. Termin, w jakim powinny być stosowane naturalne nawozy z borem, uzależniony jest od wielu czynników. Istotny jest gatunek uprawianej rośliny, poza tym uwagę warto zwrócić również na inne elementy, do których zalicza się fazę rozwoju, w jakiej znajdują się rośliny oraz warunki atmosferyczne panujące zarówno przed jak i w trakcie oraz po wykonaniu oprysku.
Nawóz z borem – optymalna temperatura stosowania
Nie każde dokarmianie dolistne może przynieść oczekiwany efekt, zwłaszcza jeśli nie zostanie przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Jednym z czynników decydujących o skuteczności, z jaką działać będą nawozy dolistne z borem, jest temperatura powietrza. W przypadku większości nawozów dolistnych oprysk może okazać się nieskuteczny w temperaturze powyżej wartości 20 stopni Celsjusza. Naturalne nawozy z borem najskuteczniej działają w temperaturach poniżej 20 stopni. W celu otrzymania szczegółowych informacji na temat temperatury stosowania nawozów z borem warto sprawdzić etykietę produktu, poza tym informacje udzielić może również producent.
Nawozy z borem dostępne na rynku
Jeśli plantator zaobserwuje brak boru w uprawie pomidora lub na plantacji innych gatunków roślin, powinien zastosować dokarmianie dolistne. Wyróżniające się wysoką jakością oraz znakomitą efektywnością nawozy dolistne z borem dostępne są w ofercie Agrosonic – marce dostarczającej innowacyjne produkty odpowiadające potrzebom współczesnego rolnictwa.
Przeczytaj również: Nawozy z aminokwasami – dlaczego warto je stosować?