Nawozy dolistne na zboża – jakie wybrać?

Jednym z kluczowych elementów w uprawie zbóż jest nawożenie. Jego zadaniem jest zaspokajanie potrzeb pokarmowych roślin, co pozwala uzyskać wysokie plony o pożądanych parametrach jakościowych. Oprócz nawożenia doglebowego niezwykle ważne jest nawożenie dolistne zbóż, które ma na celu dostarczenie zbożom makro- oraz mikroelementów bezpośrednio na liście.

Nawozy dolistne na zboża

Stosowane w produkcji roślinnej nawożenie dolistne zbóż ma istotne znaczenie w kontekście wzrostu i kondycji roślin, co przekłada się na plonowanie. Odpowiednio dobrany nawóz dolistny na zboża będzie doskonałym uzupełnieniem nawożenia doglebowego, dostarczając roślinom cennych składników pokarmowych właśnie wtedy gdy rośliny ich potrzebują. Stosowanie nawozów dolistnych na zboża jare i ozime pozwala na precyzyjne uzupełnienie niedoborów makro- oraz mikroelementów w roślinach, umożliwiając osiągnięcie szybkich efektów.

Rodzaje nawozów dolistnych na zboża 

Niedobory makro- oraz mikroelementów mogą niekorzystnie odbić się na kondycji zbóż, oraz wysokości plonu, dlatego warto zadbać o odpowiednie nawożenie. Stosowane w rolnictwie nawozy dolistne na zboża stanowią efektywne uzupełnienie nawożenia doglebowego. Wyróżnia się następujące rodzaje nawozów dolistnych na zboża:

 • z azotem,
 • potasem,
 • fosforem,
 • cynkiem. 

Ogromne znaczenie odgrywa również nawóz dolistny do zbóż zawierający w składzie bor oraz molibden.

Jak wybrać dobry nawóz dolistny na zboża?

Odpowiednio dobrane do bieżącego zapotrzebowania roślin nawozy dolistne na zboża ozime oraz jare wspomogą wzrost i rozwój roślin. Wybierając nawóz dolistny na zboża ozime i jare, szczególną uwagę należy zwrócić na zawartość składników, które wpłyną również korzystnie na zdrowotność roślin, poza tym zwiększą ich tolerancję na stresy biotyczne i abiotyczne oraz stworzą niekorzystne warunki do rozwoju chorób roślin i żerowania szkodników na każdym etapie wegetacji.

Nawozy dolistne na zboża jare

Nawozy dolistne na zboża jare
Decydując się na dolistne nawożenie zbóż w okresie wiosennym, szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie preparatów o niskim stężeniu.

Właściwe zaopatrzenie zbóż jarych w makroelementy oraz mikroskładniki zapewnić mogą odpowiednio dobrane nawozy dolistne. Efektywność takiego nawożenia jest bardzo wysoka ze względu na dostarczenie składników odżywczych w łatwoprzyswajalnej formie w okresach największego zapotrzebowania. Stosowanie nawozów dolistnych jest niezbędnym uzupełnieniem nawożenia doglebowego. W stosowaniu nawożenia dolistnego zbóż jarych kluczowa jest szybkość przyswajania poszczególnych składników odżywczych. Zastosowanie nawozów dolistnych wpłynie korzystnie na zdrowotność roślin, a także na masę tysiąca ziaren i na wiele innych parametrów plonu.

Nawozy dolistne na zboża ozime

Dostarczanie roślinom składników pokarmowych przez liście to najszybsza metoda nawożenia, która pozwala na uzupełnienie niedoborów poszczególnych składników odżywczych, w tym zwłaszcza mikroelementów, które pełnią wiele ważnych funkcji w zbożach. Dolistne nawożenie zbóż poprawi rozwój i kondycję roślin, poza tym nawożenie dolistne zbóż jesienią i wiosną pozwoli utrzymać rośliny w wysokiej zdrowotności, co przełoży się na dobre jakościowo plony. Mikroelementy potrzebne są także do prawidłowego przebiegu przemian azotowych, więc ich niedobory obniżają efektywność doglebowego nawożenia głównym składnikiem plonotwórczym.

Kiedy stosować nawozy dolistne na zboża?

Dostarczanie roślinom mikroelementów jest ważne przez cały okres wzrostu. Ważne jest, aby skład aplikowanych nawozów dolistnych odpowiadał realnym potrzebom w danej fazie rozwojowej.

Jesienne nawożenie dolistne zbóż, pozwala utrzymać je w dobrej kondycji, co ułatwia przezimowanie. Bardzo ważny jest również nawóz dolistny na zboża jare i ozime podawany wiosną, który zwiększa tolerancję roślin na niekorzystne czynniki środowiskowe, do których zaliczamy:

 • niedobory wody,
 • ulewne deszcze,
 • gradobicia,
 • skrajne temperatury.

Jeśli chodzi o nawozy dolistne, pszenica ozima, podobnie jak pozostałe gatunki zbóż, powinna otrzymywać niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju składniki pokarmowe. Nawozy najlepiej aplikować w pochmurne dni, przy wysokiej wilgotności powietrza – w godzinach porannych lub po południu albo wieczorem.

Jakie nawozy dolistne na zboża stosować wiosną?

Decydując się na dolistne nawożenie zbóż w okresie wiosennym, szczególną uwagę należy zwrócić na stosowanie preparatów o niskim stężeniu. Dzięki stosowanym nawozom dolistnym do zbóż precyzyjnie uzupełnić ich zapotrzebowanie na składniki pokarmowe takie jak azot, magnez, siarkę, fosfor oraz potas. Niewskazane jest stosowanie nawozów dolistnych wiosną przy silnym nasłonecznieniu, poza tym nawozy dolistne dla zbóż nie powinny być stosowane bezpośrednio przed i po przymrozkach.

Jaki nawóz dolistny zastosować na zboża jesienią?

Zboża ozime już jesienią wymagają dokarmiania dolistnego, które wpływa na ich metabolizm, a także na przemiany azotu. Jeśli chodzi o nawożenie dolistne zbóż jesienią, jest ono uzasadnione po wykształceniu przez rośliny przynajmniej trzech liści, co ma miejsce zwykle w drugiej połowie października. Stosowany nawóz dolistny na zboża jesienią powinien zawierać w składzie przede wszystkim: 

 • miedź, 
 • cynk,
 • mangan. 

Nawozy dolistne na zboża ozime zawierające w składzie wyżej wymienione składniki stworzą niekorzystne warunki do rozwoju chorób, poza tym jesienne nawożenie dolistne zbóż wpłynie korzystnie na ich system korzeniowy i zwiększy ich tolerancję na niskie temperatury.

Na jakie zboża stosuje się nawozy dolistne?

Wyróżniające się znakomitą efektywnością nawozy dolistne do zbóż stosuje się w przypadku wszystkich gatunków zbóż. W produkcji roślinnej polecane są zarówno nawozy dolistne na zboża jare, jak i nawozy dolistne na zboża ozime. Stosuje się je odpowiednio: 

 • jesienią – od fazy trzech liści,
 • wiosną – po ruszeniu wegetacji, do początku fazy kłoszenia.  

Ich stosowanie poprawi jakość i wielkość plonu dzięki dostarczeniu roślinom niezbędnych składników pokarmowych w łatwo przyswajalnej dla nich formie.

Jaki wybrać nawóz dolistny na pszenicę?

nawóz dolistny na zboża
Szczególnie istotne jest jesienne nawożenie dolistne zbóż, które pozwoli utrzymać je w dobrej kondycji, co ułatwi przezimowanie.

W Polsce znaczną część struktury zasiewów stanowią zboża, w tym pszenica ozima i pszenica jara. Nawożenie dolistne w przypadku zbóż wpłynie korzystnie na jakość i wielkość plonów. Jeśli chodzi o nawóz dolistny na zboża, w tym nawóz dolistny na pszenicę, powinien być on dobrany odpowiednio do potrzeb uprawianej rośliny. Wybierając nawozy dolistne na pszenicę, szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • rodzaj i formę pierwiastków znajdujących się w składzie,
 • zawartość makro- oraz mikroelementów w zalecanej dawce nawozu. 

W nawożeniu duże znaczenie odgrywa stosowany azot dolistnie. Pszenica potrzebuje również innych składników, które zapewnią satysfakcjonującą jakość plonów. Jeśli chodzi natomiast o stosowany mocznik dolistnie, pszenica ozima bardzo dobrze reaguje na dolistne dokarmianie tego rodzaju nawozem dolistnym.

Skuteczny nawóz dolistny na jęczmień

Jęczmień uprawiany jest głównie na cele paszowe oraz browarne. Negatywnie na wielkość i jakość plonu tego zboża wpływają niedobory zarówno makro- jak i mikroelementów. Bardzo ważnym elementem uprawy jest zastosowany w odpowiednim momencie nawóz dolistny na jęczmień. Tak jak w wypadku innych upraw, właściwie dobrany nawóz dolistny na jęczmień jary poprawi jego kondycję, poza tym zwiększy tolerancję na stresy abiotyczne i biotyczne. Znaczenie w nawożeniu dolistnym odgrywa między innymi wapń podany dolistne. Znaczenie w nawożeniu dolistnym odgrywa między innymi wapń podany dolistne.

Epibrasinolid – substancja wspomagająca

W roślinach w niewielkich ilościach naturalnie występuje pełniąca ważne funkcje substancja należąca do nowo odkrytej grupy – jest nią steryd Epibrasinolid (EPIN). Do jej najważniejszych funkcji zalicza się:

 • stymulowanie procesów fizjologicznych roślin,
 • stymulowanie poziomu odporności roślin na niekorzystne czynniki,
 • przyspieszenie procesów regeneracyjnych po wystąpieniu czynnika stresowego,
 • korzystny wpływ na wielkość i jakość plonu. 

Nawozy dolistne do zbóż coraz częściej zawierają w składzie EPIN, a ich stosowanie przyczynia się do poprawy efektywności nawożenia.

Nawozy dolistne na zboża dostępne w ofercie Agrosonic

Odpowiednio dobrany nawóz dolistny na zboża poprawi kondycję i zdrowotność roślin, co przełoży się na wielkość i jakość osiąganych plonów. Dobry nawóz dolistny na zboża, w składzie którego znaleźć można, ważne w kontekście prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin, makro- oraz mikroelementy, dostępny jest w ofercie Agrosonic. Nawozy dolistne od Agrosonic to rozwiązanie, które pomoże więc w pełni wykorzystać potencjał plonotwórczy roślin zbożowych.