Nawożenie dolistne buraka cukrowego

Zarówno nadmiar, jak i niedobór składników pokarmowych w uprawie buraka cukrowego może powodować straty plonach. Nawożenie jest więc ważnym czynnikiem, który warunkuje plony o pożądanej wielkości i jakości. Racjonalne dostarczenie makro- oraz mikroelementów zapewnia zarówno nawożenie doglebowe, jak i nawożenie dolistne buraka cukrowego. Jakie nawozy dolistne na buraki cukrowe stosować?

Nawożenie dolistne buraka cukrowego

Burak cukrowy jest rośliną uprawną wymagającą wysokiej zawartości sacharozy, z kolei liście tej rośliny oraz wysłodki buraczane wykorzystywane są jako pasza dla zwierząt. Roślina ma duże wymagania nawozowe, dlatego kluczowe dla powodzenia uprawy jest optymalne nawożenie buraka cukrowego. Nawożenie dolistne buraka cukrowego pozwala na precyzyjne uzupełnienie niedoborów makroelementów oraz mikroskładników potrzebnych do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin. Niedobory mikroskładników występują najczęściej na stanowiskach:

 • z warstwą zagęszczoną, która utrudnia lub uniemożliwia pobieranie składników przez rośliny,
 • ubogich w składniki pokarmowe,
 • o nieuregulowanym odczynie,
 • nadmiernie przesuszonych,
 • na których nie stosowano nawozów naturalnych.

Dokarmianie dolistne buraka cukrowego pozwala osiągnąć zadowalające efekty w krótkim czasie, z czym wiąże się łatwe i szybkie pobieranie składników dzięki tej metodzie nawożenia. Odpowiednio dobrane nawozy dolistne na buraki pomogą wykorzystać w pełni ich potencjał plonotwórczy. 

Nawozy dolistne na buraki cukrowe

Uprawa buraka cukrowego jest bardzo wymagająca – aby burak cukrowy mógł wydać wysoki plon korzeni o dobrej jakości technologicznej, konieczne jest pokrycie zapotrzebowania roślin zarówno na makro-, jak i na mikroelementy. Pokrycie potrzeb pokarmowych roślin wymaga między innymi zastosowania nawozów dolistnych. Stosując dolistne dokarmianie buraka cukrowego, pokryć można w całości zapotrzebowanie roślin na mikroelementy oraz część potrzeb dotyczących makroelementów. Skład nawozów dolistnych na buraki cukrowe powinien być dobrany w taki sposób, by mógł pokryć rzeczywiste potrzeby roślin. Nawozy dolistne na buraki cukrowe powinny zawierać w składzie pierwiastki takie jak:

 • azot, 
 • magnez, 
 • siarka, 
 • bor, 
 • mangan, 
 • cynk,
 • molibden.

W sposób dolistny pokryć można całość zapotrzebowania buraków na mikroelementy, które pełnią w roślinach wiele ważnych funkcji. Odpowiadają one między innymi za proces fotosyntezy, a także za funkcjonowanie układów hormonalnych oraz za zdrowotność roślin i gospodarkę azotową. 

Termin stosowania nawozów dolistnych na buraki cukrowe

nawożenie dolistne buraka cukrowego
Rośliny buraka cukrowego mogą pobierać składniki tylko z cieczy roboczej, która zatrzymała się na liściach.

Decydując się na nawożenie dolistne buraka cukrowego, szczególną uwagę należy zwrócić na ich termin stosowania. Należy mieć na uwadze, że rośliny buraka cukrowego mogą pobierać tylko takie składniki z cieczy roboczej, która zatrzymała się na liściach. W związku z powyższym dokarmianie dolistne buraka cukrowego najlepiej przeprowadzić:

 • podczas fazy rozwiniętych 4–6 liści,
 • w czasie zakrywania międzyrzędzi,
 • podczas rozwoju korzenia spichrzowego. 

Stosowanie nawozów dolistnych na buraki w terminie, kiedy rośliny nie rozwinęły liści, jest mało skuteczne. Nawozy dolistne na buraki cukrowe stosuje się również interwencyjnie – w momencie zaobserwowania pierwszych objawów niedoborów składników pokarmowych na roślinach. Dolistne nawozy pozwolą zmniejszyć skutki braku makro- oraz mikroelementów. Podczas wykonywania oprysku na buraki cukrowe, uwagę należy zwrócić również na warunki pogodowe. Szczególne znaczenie odgrywa temperatura oraz wilgotność powietrza w trakcie zabiegu. Nawożenie dolistne buraków cukrowych najlepiej wykonać w godzinach porannych lub wieczorem. 

Dolistne dokarmianie buraka cukrowego – dawki

Dokładne ustalenie dawek nawozów dolistnych w uprawie buraka cukrowego powinno uwzględniać zapotrzebowanie roślin na poszczególne składniki pokarmowe. Nawozy dolistne na buraki cukrowe powinny więc wyróżniać się odpowiednim składem i dobrą jakością, co zapewni znakomitą przyswajalność poszczególnych makroelementów oraz mikroskładników. Jeśli chodzi o nawożenie dolistne buraka cukrowego, dawki poszczególnych nawozów ustala producent. Aby zabieg przyniósł oczekiwane efekty, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących zalecanych jednorazowych dawek do jego wykonania. Zalecane dawki nawozów dolistnych podawane są w l/ha. 

Jaki nawóz dolistny zastosować w uprawie buraka cukrowego?

Nawożenie dolistne buraka cukrowego wymaga zastosowania odpowiedniego nawozu. Przy wyborze nawozów dolistnych szczególną uwagę należy zwrócić na elementy takie jak:

 • zawartość w składzie makroskładników oraz mikroelementów,
 • rozpuszczalność nawozu w wodzie, 
 • przyswajalność poszczególnych składników pokarmowych przez rośliny. 

Aby dolistne dokarmianie buraka cukrowego przyniosło oczekiwane efekty, wybrany nawóz powinien zawierać w składzie składniki potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin oraz przyczyniające się do poprawy kondycji buraków i zwiększające w nich zawartość cukru. Ze względu na zbliżone wymagania pokarmowe, w uprawie buraka cukrowego doskonale sprawdzą się produkty od Agrosonic, do których zalicza się nawóz dolistny na rzepak Rzepak+, Zboża+, a także Amino+ i Nutri. Dzięki nawozom dolistnym można zwiększyć tolerancję roślin na stresy biotyczne i abiotyczne, poza tym ich działanie wiąże się z przyspieszeniem procesów regeneracyjnych roślin buraka cukrowego po ustąpieniu czynnika stresowego.