Nawozy dolistne na pszenicę
Dostarczane w odpowiednich dawkach marko- oraz mikroelementy wpływają nie tylko na zdrowotność i odporność roślin na niekorzystne oddziaływanie czynników zewnętrznych, ale są też istotne w kontekście wielkości i jakości osiąganych plonów. Bardzo ważne jest zarówno dokarmianie dolistne zbóż jesienią, jak i dokarmianie dolistne zbóż wiosną. Jakie nawozy dolistne na pszenicę sprawdzą się najlepiej?
Nawożenie dolistne zbóż
Zboża do wydania maksymalnego plonu w określonych warunkach klimatyczno-glebowych wymagają określonych ilości składników pokarmowych. Jednym z elementów agrotechniki zbóż są nawozy dolistne na pszenicę makro- i mikroelementowe. Podstawą do ustalenia prawidłowego harmonogramu nawożenia zbóż jest z kolei znajomość ich wymagań pokarmowych. W procesie nawożenia szczególną rolę odgrywa dokarmianie dolistne zbóż. Odpowiednio dobrane nawozy dolistne na zboża zwiększą ich tolerancję na stresy biotyczne i abiotyczne, poza tym wpłyną korzystnie na zdrowotność roślin. Zaspokojenie wymagań pokarmowych roślin zbożowych w zakresie makroelementów oraz mikroskładników jest również warunkiem uzyskania zadowalających plonów o bardzo dobrych parametrach ziarna. Jeśli chodzi o dolistne dokarmianie zbóż, ich potrzeby nawozowe są zależne od:
- gatunku uprawianego zboża,
- kierunku użytkowania,
- stanowiska,
- stosowanej agrotechniki.
Wybierając nawóz dolistny na pszenicę, należy mieć na uwadze, że zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe wzrasta wraz ze wzrostem intensywności uprawy.
Jakie nawozy dolistne na pszenicę zastosować?
W celu uzyskania satysfakcjonującego wyniku produkcji w postaci wysokiego plonu, wyróżniającego się dobrą jakością ziarna, warto zastosować nawóz dolistny. Pszenica ozima jest obecnie najważniejszą rośliną zbożową w Polsce i jednocześnie zaliczana jest do najbardziej wymagających zbóż – zarówno pod względem stanowiska oraz prowadzonej agrotechniki, jak i nawożenia. Należy mieć na uwadze, że nawozy dolistne na zboża, do których zalicza się między innymi pszenicę, są ważnym elementem nawożenia. Decydując się na nawóz dolistny na pszenicę, uwagę należy zwrócić na zawarte w nim składniki pokarmowe takie jak:
- azot,
- magnez,
- siarkę,
- miedź,
- mangan,
- molibden,
- cynk.
Prowadzenie plantacji pszenicy musi być zgodne z kierunkiem przeznaczenia ziarna. Wyróżnia się pięć grup jakościowych pszenicy:
- E – elitarną chlebową,
- A – chlebową jakościową,
- B – chlebową,
- K – na ciastka,
- C – pastewną lub inne.
Pszenica reaguje pozytywnie na dokarmianie dolistne. Nawozy dolistne na pszenicę doskonale sprawdzą się w warunkach stresowych, do których zalicza się między innymi niskie lub wysokie temperatury, a także okresy suszy, które ograniczają dostępność niezbędnych do jej prawidłowego wzrostu i rozwoju pierwiastków.
Stosowanie nawozów dolistnych w pszenicy – terminy i dawki
Doskonałą metodą dostarczania roślinom zbożowym, cennych w kontekście ich zdrowotności i plonowania, składników pokarmowych jest nawożenie dolistne. Jeśli chodzi o nawożenie dolistne zbóż, bardzo ważną rolę odgrywa:
- dokarmianie dolistne zbóż jesienią,
- dokarmianie dolistne zbóż wiosną.
Termin stosowania nawozów dolistnych w pszenicy uzależniony jest od rodzaju nawozu, a także od fazy rozwoju, w jakiej znajdują się rośliny. Jesienią nawożenie dolistne pszenicy ozimej rozpoczyna się zwykle od fazy 3 rozwiniętych liści, z kolei wiosną:
- pierwszy zabieg wykonuje się od początku wznowienia wegetacji do fazy drugiego kolanka,
- drugi zabieg nawożenia dolistnego pszenicy ozimej wykonuje się w fazie kłoszenia.
Dokarmianie dolistne zbóż jarych, w tym pszenicy jarej, wykonuje się zwykle od początku fazy krzewienia do końca fazy kłoszenia. Nawozy dolistne w pszenicy stosuje się:
- zapobiegawczo – w celu zapobiegania pojawieniu się objawów niedoboru pierwiastków,
- interwencyjnie – po zaobserwowaniu niedoborów składników pokarmowych.
Istotna jest również jednorazowa dawka nawozu dolistnego do zbóż, którą ustala się w oparciu o zalecenia producenta, które znajdują się na opakowaniu nawozu. Prawidłowe dolistne dokarmianie zbóż, do których zalicza się między innymi pszenicę jarą, pozwoli stworzyć optymalne warunki do jej prawidłowego wzrostu i rozwoju oraz do wypełnienia ziarna w kłosie.
Stosując nawóz dolistny na zboża, pamiętać należy o prawidłowym sporządzeniu cieczy roboczej, poza tym oprysk dolistny należy wykonać bezpośrednio po przygotowaniu cieczy opryskowej.
Korzyści z dokarmiania dolistnego pszenicy
Odpowiednio dobrany do potrzeb uprawy nawóz dolistny na zboża zapewni im łatwy i szybki dostęp do kluczowych dla ich prawidłowego wzrostu i rozwoju składników pokarmowych. Do innych ważnych korzyści, jakie daje zastosowany nawóz dolistny na pszenicę, zalicza się:
- zwiększenie tolerancji roślin na stresy biotyczne i abiotyczne,
- zapobieganie deficytom składników pokarmowych, które przyczyniają się do spadku wielkości i jakości plonu,
- poprawę zdrowotności roślin,
- zwiększenie plonowania roślin dzięki poprawie ich odżywienia.
Oprysk dolistny na zboże wpłynie również korzystnie na procesy regeneracyjne roślin pszenicy po ustąpieniu czynnika stresowego.
Oferta nawozów dolistnych na pszenicę
W ofercie Agrosonic znaleźć można wysokiej jakości nawozy dolistne na pszenicę i inne zboża, których zastosowanie w ich uprawie pozwoli wykorzystać ich potencjał plonotwórczy, co przełoży się na zadowalające wyniki w postaci dobrych plonów. Oferta nawozów dolistnych obejmuje:
- Zboża+ – nawóz dolistny na pszenicę ozimą i inne gatunki zbóż,
- Nutri – nawóz dolistny do zbóż na bazie naturalnego biostymulatora – glicyny,
- Amino+ – produkt, który zawiera w składzie naturalny steryd – epibrasinolid, który wspomaga zdrowy wzrost i rozwój roślin.
Nieodpowiednie dostarczanie składników pokarmowych roślinom może przyczynić się do obniżenia plonu. Zobacz, jak zaplanować nawożenie dolistne buraka cukrowego.